Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntów przez przedsiębiorstwo energetyczne.

Sąd Najwyższy potwierdził w uchwale z dnia 24 lipca 2013 r., że właściciel działki, na której przedsiębiorstwo energetyczne zainstalowało bez wymaganych umów czy zezwoleń linie energetyczne i stację transformatorową, może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości.

I choć orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy w istocie zagadnienia, czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie może być dochodzone odrębnie, czy też musi być połączone z żądaniem usunięcia urządzeń energetycznych, to dla właścicieli nieruchomości „obciążonych” sieciami przesyłowymi stanowi dodatkowy „oręż” w walce z przedsiębiorcami energetycznymi.

Przedsiębiorstwa bowiem nie chcą z własnej woli płacić właścicielom nieruchomości za posadowione na ich działkach sieci przesyłowe, pomimo tego, że nie mają uregulowanego stanu prawnego w tym zakresie. I nie chodzi tylko o sieci energetyczne, ale także gazowe czy ciepłownicze. Znaczna cześć polskich sieci przesyłowych została zbudowana w poprzednim systemie ustrojowym, w którym nie liczono się z prawem własności, a słupy, rury i inne urządzenia lokalizowano, w najlepszym wypadku, na podstawie decyzji administracyjnych, o wydaniu których posiadacze działek często nie mieli i nie mają żadnej wiedzy.

Właściciele nieruchomości muszą więc samodzielnie podejmować działania, aby „zainteresować” przedsiębiorstwa energetyczne tematem bezumownego i bezpłatnego wykorzystywania ich gruntów. Żądanie wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu zajętego pod słupy czy inne urządzenia przesyłowe z reguły powoduje reakcję zakładu, ale dochodzenie tych roszczeń nie jest łatwe i wymaga profesjonalnej pomocy. W grę wchodzą bowiem kwestie związane z przedawnieniem tych roszczeń oraz kwestie możliwego zasiedzenia służebności przesyłu przez przedsiębiorstwo energetyczne.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – zgłoś się do naszych prawników pod nr tel. (22) 100 47 59 lub 660 290 240. 


NASI PARTNERZY

ZAUFALI NAM

 

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo