Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ryczałt za nocleg dla kierowcy.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 czerwca 2014r. (sygn. akt II PZP 1/14) uznał, że nocleg kierowcy, wykonywującego transport międzynarodowy, na leżance w kabinie samochodu nie jest równoznaczny z „zapewnieniem przez pracodawcę bezpłatnego noclegu”. Dlatego takiemu kierowcy należy się, jeżeli nie został on mu wypłacony przez pracodawcę, ryczałt określony w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania, lub układzie zbiorowym pracy, a jeżeli nie jest to uregulowane w tych dokumentach – kierowcy należy się ryczałt wynikający z przepisów powszechnie obowiązującego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Ryczałt ten stanowi 25% limitu hotelowego ustalonego w tym Rozporządzeniu, dla przykładu ryczałt za nocleg przy podróży do Wielkiej Brytanii to 50 GPB.

To orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza, że sądy niższej instancji, rozpoznające spory, pomiędzy pracownikami – kierowcami a ich pracodawcami – firmami transportowymi, o wypłatę ryczałtu, nie będę mieć już wątpliwości, że zapewnienie kierowcy możliwości spania w kabinie, nie zwalnia od obowiązku zapłaty ryczałtu na nocleg. Przed kierowcami otwiera to drogę do skutecznego dochodzenia wysokich należności, ponieważ do sądu można skierować roszczenia o zapłatę ryczałtu za okres 3 lata wstecz. Trzeba też pamiętać, że dochodzenie tych należności przed sądem nie wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat sądowych, ponieważ są to roszczenia pracownicze.

Jeżeli jesteś zainteresowany dochodzeniem ryczałtu za nocleg od swojego pracodawcy – zgłoś się do naszych prawników pod nr tel. (85) 87 77 335 lub 660 290 240. 


ODSZKODOWANIA
Zapewniamy skuteczne dochodzenie roszczeń związanych ze szkodami komunikacyjnymi, majątkowymi i osobistymi.
czytaj więcej
WINDYKACJA
Prowadzimy szybką windykację wierzytelności, wykorzystując wszelkie działania dozwolone przez prawo.

czytaj więcej
DORADZTWO PRAWNE
Oferujemy profesjonalne usługi doradztwa prawnego na rzecz przedsiębiorców i osób prywatnych.

czytaj więcej

NASI PARTNERZY

ZAUFALI NAM

 

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo