Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Kolejna uchwała Sądu Najwyższego w sprawie wypłaty ryczałtu kierowcom za nocleg w kabinie (I PZP 3/14).

Przedsiębiorcy i właściciele firm transportowych z niepokojem obserwują od kilku miesięcy orzecznictwo Sądu Najwyższego (dalej: „SN”) w sprawie wypłat kierowcom ryczałtu za nocleg w kabinie samochodu. Najpierw uchwała w składzie 7 sędziów SN podjęta w dniu 12 czerwca 2014 roku, która jednoznacznie wskazała, że nawet zapewnienie kierowcom odpowiedniego miejsca do spania w kabinie pojazdu nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu przepisów o podróżach służbowych (sygn. akt II PZP 1/14). Tym samym, zgodnie z uchwałą, powinni oni wypłacać kierowcom ryczałt bez względu na warunki noclegu w kabinie samochodu. Więcej o tym orzeczeniu możecie Państwo przeczytać tu.


W podobnym duchu utrzymana jest najnowsza uchwała SN z dnia 7 października 2014 roku,  podjęta w konsekwencji pytania prawnego postawionego przez sąd okręgowy,który rozpatrywał apelację pracowników - kierowców od wyroku oddalającego pozew o wypłatę ryczałtu noclegowego (sygn. akt I PZP 3/14). Pytanie zadane przez sąd okręgowy brzmiało: czy możliwym jest uznanie za bezpłatny nocleg w rozumieniu przepisów o podróżach służbowych odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego, jeżeli spełnia ona kryteria godziwości? Za „godziwe” pozwana firma transportowa uważała zapewnienie kierowcom homologowanych kabin zawierających leżanki, lodówki, klimatyzację i ogrzewanie działające niezależnie od pracy silnika samochodu. Ponadto postój samochodów odbywał się na tzw. parkingach bezpiecznych.


Mimo zapewnienia przez firmę transportowych tak komfortowych warunków odbywania noclegów przez kierowców, SN w uchwale z dnia 7 października podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko, że zapewnienie pracownikom - kierowcom odpowiedniego miejsca do spania w kabinie pojazdu nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu przepisów o podróżach służbowych. 

 

Jeżeli jesteś zainteresowany dochodzeniem ryczałtu za nocleg od swojego pracodawcy – zgłoś się do naszych prawników pod nr tel. (85) 87 77 335 lub 660 290 240. 
ODSZKODOWANIA
Zapewniamy skuteczne dochodzenie roszczeń związanych ze szkodami komunikacyjnymi, majątkowymi i osobistymi.
czytaj więcej
WINDYKACJA
Prowadzimy szybką windykację wierzytelności, wykorzystując wszelkie działania dozwolone przez prawo.

czytaj więcej
DORADZTWO PRAWNE
Oferujemy profesjonalne usługi doradztwa prawnego na rzecz przedsiębiorców i osób prywatnych.

czytaj więcej

NASI PARTNERZY

ZAUFALI NAM

 

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo