Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Skarb Państwa zapłaci za roszczenia klientów upadłych biur podróży


28 listopada 2014 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że klient biura podróży może wystąpić z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie, jeśli po bankructwie organizatora wycieczki (biura podróży) nie uzyskał on pełnego zwrotu wpłaconych pieniędzy (sygnatura akt V Ca 594/14).


Sąd Okręgowy w Warszawie  rozpatrywał sprawę klienta biura podróży, który z powodu upadłości tej firmy w 2012 r., nie mógł skorzystać z wyjazdu, za który upadłemu biurowi podróży zapłacił. Otrzymał odmowę zwrotu środków od marszałka województwa ze względu na fakt, że wszystkie środki z zabezpieczeń finansowych (gwarancje ubezpieczeniowe) biura podróży zostały przeznaczone na organizację powrotu do kraju tych klientów, którzy w momencie ogłoszenia upadłości byli poza jego granicami.


Jeśli gwarancje ubezpieczeniowe posiadane przez biura podróży są zbyt niskie i nie gwarantują pełnej ochrony wpłaconych przez klientów pieniędzy, to w razie upadłości biur podróży klient może wystąpić z roszczeniem przeciwko Skarbowi Państwa. Wyrok ten „daje zielone światło” do dochodzenia tego typu roszczeń.


Dla przykładu pokazujemy jaką część pieniędzy odzyskali klienci upadłych biur podróży z województwa mazowieckiego* w ostatnim czasie:

  • Sky Club Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (upadłość: 2012) – klienci, którzy wykupili wycieczkę pomiędzy 15 wrześniem 2011 r., a 20 lutym 2012 r., otrzymają zwrot około 38 proc. poniesionych kosztów. Ci, którzy wykupili imprezę po 21 lutym 2012 r., a więc w okresie kiedy biuro posiadało dwie gwarancje, dostaną około 70 proc.;
  • Biuro Podróży Blue Rays z siedzibą w Warszawie (upadłość: 2012) – żadnych zwrotów dla klientów (nie wystarczyło pieniędzy z gwarancji);
  • ORIAC POLSKA Sp. z o.o. Biuro Podróży Summerelse z siedzibą w Warszawie (upadłość: 2012)– j.w.  - żadnych zwrotów dla klientów (nie wystarczyło pieniędzy z gwarancji);
  • GTI Travel Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (upadłość:  2013) –  zwrot ok. 63,48% poniesionych kosztów;
  • Biuro Podróży R'Tur z siedzibą w Warszawie (upadłość: 2013) – zwrot ok. 29,55% poniesionych kosztów.

(*źródło: UrządMarszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)

Jeżeli jesteś zainteresowany dochodzeniem roszczeń od biur podróży i Skarbu Państwa – zgłoś się do naszych prawników pod nr tel. (85) 87 77 335 lub 660 290 240. 


NASI PARTNERZY

ZAUFALI NAM

 

Photo
Photo
Photo
Photo
Photo